Dolnośląskie Gosławice i eklektyczny pałac
Jako rodowita Wielkopolanka, a ściślej ujmując – koninianka, nazwę Gosławice kojarzyłam dotychczas z Muzeum Okręgowym w Koninie, XV-wiecznym zamkiem i zrekonstruowanym dworkiem z jego nastrojową ekspozycją “Dwór polski”.
Podczas mojej ostatniej wycieczki po Dolnym Śląsku, odkryłam wieś Gosławice w gminie Miękinia z eklektycznym, niezwykle urokliwym pałacem. Był początek czerwca i przypadała akurat pora kwitnienia czarnego bzu. Pałac w Gosławicach wspominam jako miejsce absolutnie magiczne!
Historia
Wieś Gosławice (woj. dolnośląskie, pow. średzki, gm. Miękinia) wzmiankowana była po raz pierwszy w 1342 r.
W 1872 r. Gosławice były własnością Erdmanna von Donata, w 1876 r. przeszły w ręce Kurta von Meyerincka – porucznika z Brzezinki Średzkiej. Ok. 1886 r. majątek został kupiony przez Alberta Schmidta i po 8 latach z ponownie zmienił właściciela, którym został Albert Schmidt, a od 1894 r. – Oskar Engel. W 1902 r. majątek staje się własnością Wilhelma Grune – radcy z Saksonii. Folwark był wówczas prowadzony przez inspektorów. W okresie pomiędzy 1917 a 1921 rokiem włości kupił Oswald Knappe. W latach 1926-1937 właścicielką była Elli Sieg z domu Knappe, prawdopodobnie córka Oswalda.
Pałac w Gosławicach (niem. Gniefgau) powstał w 1870 r., o czym informuje data umieszczona na południowo-wschodniej elewacji. Wpisuje się w nurt historyzmu i stylistycznie nawiązuje do późnego renesansu i wczesnego baroku. Folwark Gosławice był prawdopodobnie połączony w XIX w. z folwarkiem w Brzezince Średzkiej. Otacza go park założony ok. 1850 r.
Majątek w Gosławicach słynął z ogrodów kwiatowych i upraw sadowniczych, a na wystawie rolnej we Wrocławiu w 1917 r. Gosławice zostały nagrodzone srebrnym medalem za uprawę kwiatów.
Po II wojnie światowej budynek pełnił funkcję administracyjno-mieszkalną i korzystali z niego pracownicy rolni. W latach 1965-67 wykonano kapitalny remont pałacu. W 1977 r. Oporowski Kombinat Rolny przystosował pałac w Gosławicach na potrzeby Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Zakładu Rolnego w Miękini. Wówczas zaadaptowano na nowo wnętrza, odnowiono także elewacje.
W 1996 r. został odrestaurowany przez prywatnego właściciela, który zadbał również o rekonstrukcję elementów stylowych.
Opis
Pałac w Gosławicach jest budowlą na planie prostokąta, dwukondygnacyjną. Od strony północno-wschodniej trzykondygnacyjna, półokrągła wieża, połączona z jednokondygnacyjną przybudówką. Elewacja frontowa siedmioosiowa, z czterokolumnowym portykiem dźwigającym balkon z tralkową balustradą, zwieńczony attyką. Podobny balkon (bez attyki) zdobi elewację północno-zachodnią. Elewacja ogrodowa siedmioosiowa, z niesymetrycznie umieszczonym ryzalitem, zamknięty attyką ujętą w spływy wolutowe.
Stan obecny
Pałac w 2021 r. został kupiony przez prywatnego właściciela. Otacza go zadbany park oraz budynki folwarczne.
Bibliografia
- biedrawa.com.pl locations (Facebook), (dostęp: 30.10.2022).
- Dąbrowski D., Gosławice, https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/g/2811-goslawice, (dostęp: 30.10.2022).
- Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa.
- Miękinia.pl, Sołectwa – Gosławice, (dostęp: 30.10.2022).
Postaw mi kawę!
Drogi Czytelniku!
Cieszę się, że wędrujesz razem ze mną po Pałacowym Szlaku. Jeżeli podoba Ci się to, co robię i chcesz wesprzeć dalsze działania związane z rozwojem bloga, możesz postawić mi wirtualną kawę. Nie ma nic przyjemniejszego niż tworzenie nowych treści przy dobrej kawie! 🙂