Pałac w Miękini czeka na drugie życie
Wiele osób kojarzyć może Miękinię (woj. dolnośląskie, pow. średzki, gm. Miękinia) z Winnicami Jaworek, które należą do największych i najpiękniejszych w Polsce.
W Winnicach przeprowadzana jest degustacja win, organizowane są imprezy, konferencje, szkolenia oraz zwiedzanie. Co więcej, dla gości przygotowane są pokoje i apartamenty. Miejsce jest bardzo klimatyczne i zachęca do dłuższego pobytu tym bardziej, że mieści się w odrestaurowanych budynkach dawnego folwarku z XVIII w.
Tuż obok Winnicy, za drzewami, stoi sporych rozmiarów, nieco zapomniany i wymagający gruntownego remontu pałac. Jego początki sięgają baroku, choć wszelkie cechy barokowe całkowicie zostały utracone w wyniku przebudów. Mam ogromną nadzieję, że w niedalekiej przyszłości znajdą się środki finansowe oraz możliwości na kompleksową renowację obiektu, który mógłby z powodzeniem pełnić funkcję hotelowo-konferencyjną i wraz ze mieszczącą się obok Winnicą przyciągać jeszcze więcej gości oraz turystów.
Informacje o pałacu w Miękini są dość skąpe, dlatego ten wpis będzie znacznie krótszy od poprzedniego poświęconemu pałacowi w pobliskim Szczepanowie 🙂
Historia
Miękinia (niem. Nimkau) po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1305 r. pod nazwą Nemkyna, a od 1345 r. przechodzi na prawa niemieckie. Pałac wzniesiony został prawdopodobnie w XVII w., być może na miejscu starszej siedziby. Niestety mocno ucierpiał podczas wojny trzydziestoletniej. Pod koniec XVIII w. Miękinia przeszła w ręce rodziny von Hoymów i von Maltzanów, a pałac został odbudowany. Kolejna przebudowa miała miejsce w XIX w. i możliwe, że została przeprowadzona przez barona von Lüttwit. W jej wyniku pałac zyskał cechy neoklasycystyczne.
Nie wiadomo, kto zbudował pałac w Miękini. Przez stulecia wieś ta należała do jezuitów, a później do prywatnych dzierżawców.
W 1974 r. przeprowadzono remont elewacji, a w latach 1977-78 remont wnętrz. Obiekt należał wówczas do Zakładu Rolnego Gosławice-Miękinia.
Opis
Pałac na planie prostokąta, ceglany, otynkowany. Dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, trzytraktowy. Elewacja frontowa 9-osiowa, w części środkowej zwieńczona tympanonem z wolim okiem w polu i datą 1978. Główne wejście umieszczone niesymetrycznie. Na narożnikach budynku okazałe szkarpy. Nakryty dachem uskokowym.
Stan obecny
Pałac w Miękini jest mocno zdewastowany. Okna na parterze zostały zamurowane, a na drugiej kondygnacji całkowicie pozbawione szyb i częściowo zabezpieczone folią. Mury w wielu miejscach są popękane.
Bibliografia
- Borowski G., Poznajemy powiat średzki: pałac w Miękini, http://www.echosredzkie.pl/wiadomosc/24803,poznajemy-powiat-sredzki-palac-w-miekini, (dostęp: 12.06.2022).
- Jaśniewicz T., Miękinia: pałac i folwark, http://dolnoslaskosc.pl/miekinia-palac-folwark,591.html, (dostęp: 12.06.2022).
- Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa.
Postaw mi kawę!
Drogi Czytelniku!
Cieszę się, że wędrujesz razem ze mną po Pałacowym Szlaku. Jeżeli podoba Ci się to, co robię i chcesz wesprzeć dalsze działania związane z rozwojem bloga, możesz postawić mi wirtualną kawę. Nie ma nic przyjemniejszego niż tworzenie nowych treści przy dobrej kawie! 🙂