Mroczny pałac samobójców w Glince
Pałac w Glince (woj. dolnośląskie, pow. górowski, gm. Góra) zna chyba każdy miłośnik architektury rezydencjonalnej, a przede wszystkim urbexu. To jeden z wielu pałaców na Dolnym Śląsku, który obowiązkowo trzeba zobaczyć.
Okazała brama z sobolem na szczycie i napisem „Zakaz wstępu”, a za nią wyłaniający się gmach zrujnowanego pałacu, tworzą scenerię, która pobudza wyobraźnię niejednego przybysza. Cóż, nic dziwnego, że pałac w Glince nazywany jest pałacem samobójców lub wisielców. Jedna z opowieści mówi bowiem o tym, że dawniej mieścił się w tym miejscu stary cmentarz, a samobójcy odbierali sobie życie na drzewach w przypałacowym parku.
Najlepszych wrażeń wizualnych dostarcza spowity jesienną mgłą. Ja odwiedziłam go w porze słonecznej, więc zdjęcia niestety nie wyglądają niczym kadry z filmu grozy. Niemniej jednak pałac i tak zrobił na mnie ogromne wrażenie i cieszę się, że zdążyłam go zobaczyć. Stan obiektu jest niestety fatalny i nie wiadomo, jak długo budynek jeszcze postoi.
Pałac w Glince – historia
Wieś Glinka wzmiankowana była po raz pierwszy w 1244 r. W 1310 r. pojawia się w dokumentach pod nazwą Glynko. Od 1334 r. dobra należały rodziny von Dyhrn przez kilka kolejnych stuleci. W I poł. XVIII w. majątek kupiła rodzina von Stosch.
Pałac w Glince zbudowano w II poł. XVIII w. dla rodziny Stosch. W 1831 r. dobra przeszły w ręce rodziny von Zobeltitz. W wieku XIX w. pałac przebudowano w stylu klasycystycznym. Na początku XX w. dokonano kolejnej przebudowy w stylu neobarokowym. Rodzina von Zobeltitz była właścicielem majątku do 1945 r.
Pałac przetrwał II wojnę światową bez szwanku. Przekazany został na własność PGR w Glince. Do 1947 r. mieściła się w nim restauracja. W 1954 r. przeprowadzono pierwszy remont, później zaadaptowana została część pomieszczeń na parterze, gdzie ok. 1960 r. utworzono żłobek i przedszkole.
W latach 1961-62 budynek przeszedł remont. Pomimo tego jego stan pogarszał się, pękały stropy i ściany. Po 1977 r. rozebrano południową oficynę. W tym samym roku teren stał się własnością Zakładu Rolnego Glinka będącego częścią Kombinatu Rolnego Naratów.
W latach 1984-1987 przeprowadzony został remont bez konsultacji z konserwatorem zabytków na potrzeby utworzenia stołówki w przyziemiu.
Od początku lat 90. XX w. pałac w Glince był własnością Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która nie dbała o budynek i zaczął on popadać w ruinę. W 2003 r. Agencja podpisała umowę na dzierżawę obiektu na 10 lat, jednak po 6 latach, po przeprowadzeniu kontroli okazało się, że dzierżawca uchyla się od obowiązków nałożonych przez konserwatora zabytków. Umowa została zerwana w 2015 r. ze względu na liczne zaniedbania i nie stosowanie się do zaleceń konserwatorskich. ANR próbowała kilkukrotnie sprzedać pałac. W komentarzu na jednej z grup znalazłam informację, jakoby pałac w Glince kupił polski przedsiębiorca.
Opis
Pałac założony został na planie litery L, złożony z korpusu głównego i północnego skrzydła. Dwukondygnacyjny, z poddaszem użytkowym, nakryty dachem mansardowym z lukarnami.
Elewaccja frontowa 7-osiowa, z ryzalitem na osi, zwieńczonym wysokim szczytem ujętym w spływy wolutowe. Elewacje artykułowane pilastrami. Elewacja ogrodowa 6-osiowa.
Brama zbudowana jest z dwóch filarów, połączonych metalowym, ażurowym naczółkiem z sobolem pośrodku. Sobol jest elementem herbu rodziny von von Zobeltitz. Pierwotnie na filarach stały wazy.
Stan obecny
Stan pałacu w Glince grozi katastrofą budowlaną. Kto wejdzie do środka, będzie mocno rozczarowany.
Wnętrze obiektu pozbawione jest jakichkolwiek elementów dekoracyjnych. W wielu miejscach brakuje stropów, leży mnóstwo szkła i nadpalonych fragmentów dachówek.
Pałac pochłaniany jest przez roślinność, dlatego najlepiej oglądać go późną jesienią, zimą oraz bardzo wczesną wiosną.
Ostatni z potomków rodziny von Zobeltitz odwiedził pałac w Glince w 2006 r. i podobno poruszył go widok sobola, który (jakimś cudem) zachował się na szczycie bramy. Von Zobeltitz był jednak przerażony stanem pałacu.
Bibliografia
- Czyszczoń M., Glinka – pałac, zabytek.pl, (dostęp: 01.05.2023).
- Góraleczko N., Co kryje “Pałac samobójców” w Glince? Sprawdzili to pasjonaci zjawisk paranormalnych, dolnyslaskinfo.pl, (dostęp: 01.05.2023).
- Hannibal Smoke, Pałac samobójców – Glinka koło Góry Śląskiej, podróże.onet.pl, (dostęp: 01.05.2023).
Postaw mi kawę!
Drogi Czytelniku!
Cieszę się, że wędrujesz razem ze mną po Pałacowym Szlaku. Jeżeli podoba Ci się to, co robię i chcesz wesprzeć dalsze działania związane z rozwojem bloga, możesz postawić mi wirtualną kawę. Nie ma nic przyjemniejszego niż tworzenie nowych treści przy dobrej kawie! 🙂