Dwór w Podstolicach: przystań dla sztuki i porcelany

Dwór w Podstolicach (woj. wielkopolskie, pow. wrzesiński, gm. Nekla) znajduje się zaledwie 40 km od Poznania. Nie jest to duży obiekt, lecz niezwykle kameralny i urokliwie położony w południowej części wsi. Prowadzi do niego malownicza aleja kasztanowców, a cały teren otacza zadbany park ze stawem, fontanną oraz aleją grabową.
To przestrzeń, w której wyraźnie czuć pasję do sztuki. We wnętrzach dworu można podziwiać porcelanę z motywami inspirowanymi twórczością Tamary Łempickiej i Andy’ego Warhola, a także biżuterię według projektów Salvadora Dalego. Właściciel obiektu, Andrzej Kareński-Tschurl, jest miłośnikiem porcelany, dzięki czemu dwór zyskał niepowtarzalny klimat.
Regularnie organizowane są tu wystawy porcelany renomowanej firmy Rosenthal, a wnętrza zdobią unikatowe eksponaty z różnych jej kolekcji. Goście mogą również poczuć artystyczną atmosferę podczas codziennych posiłków – śniadania serwowane są bowiem na porcelanie z legendarnej serii Rosenthal Biała Maria.
Historia
Wieś Podstolice ma bogatą historię, której początki sięgają 1578 r. Wówczas należała do wojewody kaliskiego, Piotra Potulickiego. Na przestrzeni wieków zmieniała właścicieli – w 1618 r. przejęła ją Maruszka Czyżewska, a w 1798 r. Ludwika Lipska. Kolejne lata przyniosły dalsze zmiany – Podstolice znajdowały się w rękach rodów Suchorzewskich, Brudzewskich, a następnie Kierskich.
Przełomowym momentem w historii wsi było panowanie pruskie. W 1873 r. niemieckie władze zmieniły nazwę miejscowości na Tischdorf. W tym okresie, w latach 80. XIX w., wieś była własnością króla pruskiego. To właśnie wtedy powstał neoklasycystyczny dwór, który wzniesiono w 1890 r. Był on siedzibą zarządcy majątku i świadectwem ówczesnej świetności wsi.
W okresie międzywojennym Podstolice przeszły na własność Skarbu Państwa. Majątkiem zarządzał wówczas Stanisław Karłowski, który był jego dzierżawcą.

źródło: zabytek.pl

źródło: zabytek.pl

źródło: zabytek.pl
Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. dwór w Podstolicach wraz z zabudowaniami gospodarczymi przeszedł na własność Państwowego Urzędu Ziemskiego, który przekazał później zabytek Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Wnętrza dworu posłużyły jako biura spółdzielni, przedszkole, a później pełniły funkcje mieszkalne.
Od 1992 r. dwór w Podstolicach należy do Państwa Kareńskich, którzy odrestaurowali obiekt i przywrócili mu dawną świetność.
Stan obecny
Dziś dwór w Podstolicach to urokliwe i zadbane miejsce, które tętni życiem. Pełni przede wszystkim funkcję noclegową – do dyspozycji gości oddano 15 komfortowych pokoi jedno- i dwuosobowych oraz apartament typu studio. Na miejscu działa również kawiarnia, czynna codziennie od 12:00 do 18:00, gdzie można odpocząć przy filiżance aromatycznej kawy.
Dwór w Podstolicach to również przestrzeń dla biznesu i kultury. Na parterze znajduje się elegancka sala balowa, przystosowana do organizacji spotkań biznesowych, konferencji i wydarzeń towarzyskich. W Podstolicach regularnie odbywają się także koncerty, wernisaże oraz inne wydarzenia kulturalne. Podczas mojej wizyty natknęłam się na obóz fitness – przyznam, że aktywność fizyczna w tak pięknym otoczeniu to prawdziwa przyjemność!
Dwór otacza malowniczy park o powierzchni 2 hektarów, w którym znajduje się urokliwy staw. To idealna przestrzeń na spokojny spacer lub chwilę wytchnienia w otoczeniu przyrody.




fot. paulina maciejewska, 2024

fot. paulina maciejewska, 2024

Bibliografia
- Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa, 1993.
- slowhop.com: Dwór Podstolice – House of Rosenthal, (dostęp: 01.04.2025).
