Bajkowy pałac w Kobylnikach k. Szamotuł
Bajkowy pałac w Kobylnikach k. Szamotuł wraz z otaczającym go parkiem i stawami, tworzy harmonijną i malowniczą całość. Według mnie jest to jeden z najpiękniejszych pałaców dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Oczywiście jak to z opiniami bywa, ta jest subiektywna i pozostawiam Wam ją do rozważenia, Drodzy Czytelnicy.
Miałam dylemat, który obiekt opisać jako pierwszy. Na odhaczonej przeze mnie liście są miejsca, z którymi wiąże mnie wyjątkowa i sentymentalna więź. A jest ich kilka! Jak zauważyliście, pałac w Kobylnikach k. Szamotuł widnieje na zdjęciu profilowym na Instagramie @palacowymszlakiem. Wybór padł więc ostatecznie na tą rezydencję. W Kobylnikach pierwszy raz byłam, gdy miałam niespełna rok. Miłą pamiątką po wizycie są rodzinne zdjęcia, na których siedzę w wózku.
No cóż, nie da się ukryć, że tej wizyty nie jestem w stanie pamiętać. W podobnym składzie odwiedziłam z bliskimi Kobylniki w 2019 r. Była to mnie bardzo miła i sentymentalna wizyta. Do rezydencji prowadziła droga obsadzona po obu stronach drzewami. Z racji tego, że była już druga połowa sierpnia, dało się wyczuć zbliżającą się jesień. Słońce przebijało się przez chmury, więc warunki do fotografowania były naprawdę dobre.
Pałac w Kobylnikach k. Szamotuł – historia
Kobylniki to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Obrzycko, 7 km na północ od Szamotuł.
Historia rezydencji wiąże się z rodziną ze Skrzypny Twardowskich, którzy zostali właścicielami wsi na początku XIX wieku. Najpierw należały do Dobrogosta, następnie do jego syna Teodora, któremu zawdzięczamy utworzenie ordynacji w 1859 r. Ordynacja obejmowała majątki w Kobylnikach i Szczuczynie.
Pałac w Kobylnikach k. Szamotuł powstał z inicjatywy Tadeusza Twardowskiego. Prace nad projektem zlecił Zygmuntowi Gorgolewskiemu – wybitnemu architektowi, który był współodpowiedzialny za restaurację zamku w Gołuchowie czy projekt pałacu w Oporowie k. Wronek. Ponadto Gorgolewskiemu zawdzięczamy fantastyczne realizacje w latach 70. XIX wieku w kostiumie francuskim – willi w Bagateli oraz pałacu w Siekowie. Kobylniki to jedna z pierwszych jego realizacji.
Pierwsze projekty powstały w latach 1882-1883. Zygmunt Gorgolewski początkowo planował stworzyć założenie w stylu berlińskim i o znacznie większej skali. Właściciel odrzucił jego propozycję i ostatecznie pałac, który znamy – jak podaje Jan Skuratowicz – wzniesiony został w latach 1886-1887 w stylu Queen Anne Revival, który nawiązywał do architektury baroku angielskiego. Finalny projekt jest próbą przeniesienia wzorców berlińskich i przekształcenia go na potrzeby wiejskiej rezydencji polskiego ziemiaństwa.
Pałac w Kobylnikach k. Szamotuł pozostawał w rękach Twardowskich aż do końca II wojny światowej, kiedy to Skarb Państwa rozdzielił majątek.
W 1990 r. obiekt został gruntownie wyremontowany i utworzono w nim hotel oraz restaurację.
Opis
Pałac w Kobylnikach k. Szamotuł wzniesiony został w centrum parku, poprzedzony owalnym dziedzińcem wraz z reprezentacyjnym podjazdem. Jest budowlą murowaną, na zaprawie wapiennej. Zbudowany na planie zbliżonym do prostokąta. Elementy dekoracyjne wykonane częściowo z piaskowca i tynku. Skomplikowana bryła pałacu jest asymetryczna i złożona z kilku różnych bloków. Dodatkowo ozdobiona została neobarokowymi szczytami, wieżyczkami i wystawkami.
Elewacje zdobi nieotynkowana cegła wzbogacona boniowanymi narożami. Główna elewacja zwrócona jest w kierunku zachodnim. Pierwotnie wieże pokryte były łupkiem, który zastąpiono w późniejszym okresie blachą. Jej dominantę stanowi umiejscowiony niesymetrycznie do głównej osi ryzalit z arkadą w przyziemiu zamkniętą koszowo wraz z wejściem głównym oraz trójarkadową loggią wspartą na filarach na pierwszym piętrze z dostawioną od północy ryzalitu cylindryczną wieżą zwieńczoną hełmem stożkowym i chorągiewką z datą powstania obiektu. W przyziemiu wieży frontowej wmurowano tablicę z herbem właścicieli oraz datą budowy rezydencji. Drugi ryzalit znajduje się bliżej południowej części bryły. Oba ryzality elewacji frontowej zwieńczono szczytem o wykroju falistym oraz półkolistym naczółkiem z kamienną kulą z iglicą. W elewacja południowej zbudowano taras na piętrze z tralkową balustradą oraz wieżyczką. Elewacja wschodnia (ogrodowa) posiada dwa ryzality opracowane podobnie jak w elewacji frontowej. Przy narożniku południowym umieszczono taras i werandą. Do elewacji północnej dobudowano parterowy aneks z cylindryczną wieżyczką od zachodu, zaakcentowaną tarczą zegarową.
Na parterze pałacu na osi znajdował się salon, poprzedzony sienią, a od południa przylegająca doń jadalnia. W ryzalicie frontowym od południa mieścił się pokój Pana. Północną część parteru zajmowały pokoje mieszkalne, pokój Pani oraz salonik.
Stan obecny
Pałac w Kobylnikach k. Szamotuł nominowany był w plebiscycie National Geographic – 7 cudów Polski.
W 2020 r. pałac został wystawiony na sprzedaż i wciąż czeka na nowego właściciela. Jeżeli ktoś z Was posiada aktualne informacje odnośnie stanu nieruchomości – proszę o wiadomość mailową, zaktualizuję opis.
Bibliografia
- Durczykiewicz L., Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem, 1912.
- Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa.
- Omilanowska M., Polska: Pałace i dwory, 2004.
- Skuratowicz J., Dwory i pałace w Wielkim Księstwie Poznańskim, 1992.
- Złota Księga Ziemiaństwa Polskiego, 1929.
* W artykule pojawiają się linki afiliacyjne i podlinkowane banery. Twórca bloga Pałacowym Szlakiem otrzyma wynagrodzenie za skorzystanie z oferty, która wyświetli się po kliknięciu w link.
Postaw mi kawę!
Drogi Czytelniku!
Cieszę się, że wędrujesz razem ze mną po Pałacowym Szlaku. Jeżeli podoba Ci się to, co robię i chcesz wesprzeć dalsze działania związane z rozwojem bloga, możesz postawić mi wirtualną kawę. Nie ma nic przyjemniejszego niż tworzenie nowych treści przy dobrej kawie! 🙂