Pałac w Baborówku: klimatyczny pensjonat, konie i ekologiczna kuchnia
Pałac w Baborówku darzę ogromnym sentymentem. Na wycieczkę pojechałam pociągiem z koleżanką i choć było to 6 lat temu, wciąż wracamy z uśmiechem do tamtego dnia.
Był marzec 2016 r. Pierwszy tak ciepły i słoneczny dzień, zwiastujący nadchodzącą wiosnę. Gdy czekałyśmy za pociągiem, dostałam telefon o przyjęciu mnie do pracy, na której bardzo mi wówczas zależało.
Obserwuję Pałac w Baborówku na Instagramie i przyznam, że marzy mi się zrealizowanie tam sesji ślubnej! Może znajdę chętną parę, która pozwoli mi spełnić mi to marzenie? 🙂 Miejsce jest niezwykle klimatyczne i tętni życiem. Nie tylko za sprawą stadniny koni. W pałacu znajduje się pensjonat z pięknymi, stylowymi apartamentami, urządzonymi w niepowtarzalnym stylu, a w pobliskiej zabytkowej stodole i kuźni organizowane są wesela w rustykalnym stylu oraz kameralne przyjęcia – biznesowe i rodzinne.
Mam plan, aby w tym roku odwiedzić ponownie pałac w Baborówku i skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez właścicieli. Bardzo chcę nacieszyć się tym magicznym miejscem znacznie bardziej niż poprzednio. Z pewnością podzielę się z Wami wrażeniami i zdjęciami – zarówno na blogu jak i w mediach społecznościowych.
Historia
Wieś Baborówko (woj. wielkopolskie, pow. szamotulski, gm. Szamotuły) położona jest 5 km od Szamotuł i 30 km od Poznania. Pierwszy raz była wzmiankowana w 1421 r. jako Baworowo Minor i należała do rodziny Baworowskich. W 1881 r. właścicielem Baborówka został Niemiec Otto von Hantelmann (1870-1944). Przyjechał do Wielkopolski na początku lat 90. XIX w. z Dolnej Saksonii. Ok. 1895 r. zbudowano dla niego pałac eklektyczny pałac z elementami secesji. W 1896 r. ożenił się z Luizą von Massenbach (1876-1943). Należał do rady nadzorczej szamotulskiej cukrowni i mleczarni. Miał syna Georga von Hantelmanna (1898-1924) – bohatera I wojny światowej, który był pilotem samolotu myśliwskiego i jak wynika z nieoficjalnych informacji zestrzelił 30 samolotów. Zginął tragicznie, prawdopodobnie zastrzelony przez polskich przemytników w rodzinnym majątku w Charcicach.
Majątek Baborówko w 1926 r. obejmował 425 ha, a w 1939 r. należał do Rudiego von Hantelmanna. Wieś była w rękach niemieckiej rodziny do 1945 r.
Od 1953 r. w pałacu w Baborówku mieścił się Zakład Doświadczalny, będący częścią Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
W 1993 r. Krystyna i Henryk Święciccy założyli w pałacu w Baborówku rodzinną firmę, której prowadzenie wspiera od kilkunastu lat również kolejne pokolenie rodziny.
Opis
Pałac w Baborówku należy do zespołu parkowo-pałacowego, położonego w południowo-zachodniej części wsi.
Budynek na planie wydłużonego prostokąta, murowany, z cegły i otynkowany. Zwrócony elewacją frontową na zachód, w której umieszczono dwa ryzality środkowe nakryte osobnymi dachami dwuspadowymi, zamknięte trójkątnymi frontonami. Ryzalit południowy z apsydialnym zamknięciem w części parteru.
Od strony południowej – wieża na planie kwadratu. W wieży główne wejście do budynku, ze szklanym daszkiem wspartym na ażurowej konstrukcji. W trzeciej kondygnacji wieży – duży zegar. Duży taras nakryty daszkiem na osi elewacji zachodniej. Elewacja północna z gankiem na osi. Pałac boniowany w partii przyziemia, opilastrowany na narożach.
Stan obecny
Właścicielem pałacu w Baborówku od 1993 r. są Krystyna i Henryk Święciccy.
Obecnie Baborówko jest miejscem, które słynie ze swojego kameralnego nastroju oraz położenia i zachwyca o każdej porze roku. Najpiękniej jest chyba jesienią, kiedy porastający budynek winobluszcz mieni się feerią barw. W pałacu mieści się pensjonat, w którym goście mają do wyboru pięć stylowo urządzonych apartamentów. Miejsca noclegowe są również dostępne w oficynie pałacowej i zabudowaniach folwarcznych z widokiem na pastwiska.
W ofercie dla gości jest zamówienie dań opartych na ekologicznych składnikach od lokalnych gospodarstw.
Baborówko jest dobrze znane miłośnikom jeździectwa. Odbywają się tutaj prestiżowe zawody konne. Ponadto prowadzona jest tu nauka jazdy konnej i woltyżerki, profesjonalne treningi sportowe oraz hodowla i sprzedaż koni.
Pałac Baborówko to także wyjątkowe miejsce chętnie wybierane przez miłośników wesel w stylu rustykalnym. Zorganizować je można w zabytkowej stodole oraz kuźni. Kuźnia jest przeznaczona do organizacji wesel do 50 osób, przez cały rok. Stodoła pomieści do 140 osób i organizowane są tam wesela od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Podzielona jest na parkiet i część stolikową. Istnieje również możliwość zagospodarowania strefy relaksu. Do dyspozycji Pary Młodej jest luksusowy, dwupokojowy apartament z widokiem na zabytkowy park.
Do pałacu najwygodniej dostać się samochodem, ale istnieje również możliwość wygodnego dojazdu transportem publicznym z Poznania. Zaraz przy samym parku pałacowym znajduje się przystanek kolejowy Baborówko.
Zapraszam do zapoznania się z bogatą ofertą pałacu Baborówko na oficjalną stronę internetową.
Zarezerwuj klimatyczny nocleg w pałacu w Baborówku
Booking.comBibliografia
- Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa.
- Libicki M., Libicki P., Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, 2008.
- Łączkowska-Krygier A., Helena Szczerkowska wspomina młodość, http://regionszamotulski.pl/helena-szczerkowska-wspomnienia-z-mlodosci/, (dostęp: 19.04.2022).
- Oficjalna strona pałacu w Baborówku, https://www.baborowko.pl/, (dostęp: 19.04.2022).
Postaw mi kawę!
Drogi Czytelniku!
Cieszę się, że wędrujesz razem ze mną po Pałacowym Szlaku. Jeżeli podoba Ci się to, co robię i chcesz wesprzeć dalsze działania związane z rozwojem bloga, możesz postawić mi wirtualną kawę. Nie ma nic przyjemniejszego niż tworzenie nowych treści przy dobrej kawie! 🙂