Dwór w Charbinie k. Powidza
Przy okazji wizyty w pałacu w Mieczownicy i w opuszczonym dworze w Naprusewie, zawitałam do osady Charbin (woj. wielkopolskie, pow. słupecki, gm. Powidz), gdzie na północno-wschodnim skraju wsi znajduje się eklektyczny dwór z II poł. XIX w.
Po zdjęciach widać, jak szybko tamtego dnia zmieniała się pogoda. W Mieczownicy powitało mnie prawdziwe babie lato, w Naprusewie zaczęło się już delikatnie chmurzyć, natomiast w Charbinie niebo podzielone było na niemalże równe dwie części: bezchmurną i pokrytą gęstymi chmurami. Widać to w szczególności na powyższym zdjęciu głównym 🙂
Dwór w Charbinie jest świeżo po remoncie – troszkę ubolewam, że tak późno tu przyjechałam, bowiem wcześniejszy wygląd dodawał mu uroku. Stare zdjęcia możecie obejrzeć na stronie Marcina Płóciennika – bardzo lubiłam z niej korzystać na początku mojej pałacowej przygody. Cieszę się jednak, że obiekt ma właściciela, który tchnął w niego nowe życie.
Dwór w Charbinie – historia
Na początku XIX w. dobra należały do ewangelickiej rodziny Kąkolewskich. W 1822 r. majątek przeszedł w ręce Luizy Thyrian, a od 1833 r. – Józefa Dembińskiego. W 1837 r. staje się własnością Ignacego Scheffera. W 1853 r. Charbin zostaje kupiony przez Eugeniusza Andrzeja Baranowskiego, który w 1856 r. sprzedał dobra Fryderykowi Wilhelmowi Musolffowi. Po jego śmierci w 1865 r. majątek odziedziczył jego syn – Wiktor Musolff.
Eklektyczny dwór w Charbinie powstał ok. 1860 r. W latach 1878-1910 majątek należał do Maksymiliana Amrogowicza, a od 1912 r. do Floriana Ozdowskiego. W 1925 r. nabył go kapitan rezerwy Witold Wichrowski h. Pomian. Ponieważ majątek był zadłużony, Sąd Powiatowy w Gnieźnie dokonał przymusowego przetargu Charbina, w wyniku którego przeszedł na własność Komunalnej Kasy Oszczędności Powiatu Gnieźnieńskiego w Gnieźnie. Prawdopodobnie w latach 20. XX w. dwór w Charbinie został przebudowany, podwyższony o piętro mieszkalne i górną kondygnację wieży. Od 1934 r. do wybuchu II wojny światowej właścicielem Charbina był Artur Czerwiński. W czasie okupacji majątek należał do Skarbu Rzeszy Niemieckiej. Po 1945 r. przeszedł na własność PGR. W 1971 r. majątek jako Zakład Rolny został włączony do Kombinatu PGR w Kołaczkowie. Pełnił funkcję mieszkalną, mieściło się tu także biuro, kuchnia i stołówka.
Opis
Dwór w Charbinie jest budowlą założoną na planie wydłużonego prostokąta, jednokondygnacyjną w korpusie z niewielkim poddaszem. Elewacja frontowa (południowa) sześcioosiowa, z niewielkim ryzalitem na osi i filarowym gankiem poprzedzonym schodami. Od strony południowo-wschodniej ośmioboczna wieża zwieńczona krenelażem.
Stan obecny
Dwór po gruntownym remoncie, własność prywatna.
Bibliografia
- Ewidencja parku dworskiego w Charbinie.
- Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa.
Postaw mi kawę!
Drogi Czytelniku!
Cieszę się, że wędrujesz razem ze mną po Pałacowym Szlaku. Jeżeli podoba Ci się to, co robię i chcesz wesprzeć dalsze działania związane z rozwojem bloga, możesz postawić mi wirtualną kawę. Nie ma nic przyjemniejszego niż tworzenie nowych treści przy dobrej kawie! 🙂