Otworzą Pałac Krasińskich w Warszawie!
Jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy już wkrótce – po raz pierwszy w historii – otworzy swoje drzwi dla zwiedzających i stanie się kolejną oraz bardzo cenną atrakcją turystyczną na mapie stolicy!
Niedawno zakończyła się modernizacja obiektu – pierwsza od 1961 r., kiedy to zabytek został przekazany na siedzibę najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej.
Otwarcie pałacu Krasińskich – program
Uroczyste otwarcie Pałacu Krasińskich, zwanego również Pałacem Rzeczypospolitej, zaplanowane zostało na 21 maja o godzinie 20:30. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji, a główną z nich będzie koncert w reżyserii Krzysztofa Materny, który poprowadzą dr Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski.
Na placu Krasińskich odbędzie się także premiera utworu Słowo, skomponowanego specjalnie z okazji otwarcia pałacu przez Tadeusza Woźniaka, a na scenie pojawią się: Joanna Kulig, Jolanta Majchrzak, Justyna Schneider, Daniel Olbrychski, Marcin Przybylski, Olek Różanek, Tadeusz Woźniak oraz Zespół Rocka Progresywnego pod kierownictwem Marka Raduli i Sinfonii Varsovia.
Tuż po zmroku, widzowie obejrzą pokaz multimedialny wyświetlony na fasadzie pałacu, któremu towarzyszyć będzie muzyka Wojciecha Urbańskiego w wykonaniu Anny Dymnej, Jana Peszka i Wiktora Zborowskiego.
Pałac Krasińskich – zwiedzanie
Pałac Krasińskich w Warszawie jeszcze nigdy w historii nie był dostępny dla zwiedzających. Zmieni się to jednak po 21 maja. Zabytek otwarty będzie aż sześć dni w tygodniu, od środy do poniedziałku, w godzinach 11-19.
Barokowe wnętrza obiektu posłużą za przestrzeń ekspozycyjną, którą zapełnią niezwykle cenne zabytki piśmiennictwa: zarówno polskiego jak i światowego, a wśród nich znajdą się m.in: Psałterz floriański, Kazania świętokrzyskie, rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, a także średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, rękopisy perskie i tureckie.
Ponadto, na stałej wystawie będzie można zobaczyć rękopisy Fryderyka Chopina, oryginały utworów Agnieszki Osieckiej, autograf utworu Jana Kochanowskiego, Balladynę J. Słowackiego i Odę do młodości A. Mickiewicza.