Miłośnicy pałaców i dworów spotkają się na konferencji w Czerniejewie
We wrześniu w pałacu w Czerniejewie (woj. wielkopolskie, pow. gnieźnieński) odbędzie się pierwsza edycja wyjątkowego i bezprecedensowego wydarzenia skierowanego do miłośników pałaców, dworów, a także osób interesujących się dziejami ziemiaństwa polskiego.
I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” odbędzie się 23 i 24 września 2023 r. Do Czerniejewa zaproszeni zostali znani historycy, eksploatorzy, archeolodzy, dziennikarze oraz pisarze z Polski i Europy.
Szczegóły wydarzenia oraz informacje o wejściówkach znajdziecie w tekście poniżej.
Słów kilka o organizatorze
Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Karol Soberski – pisarz, dziennikarz, a także prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od niemal 20 lat zajmuje się popularyzacją dziejów ziemiaństwa na terenie Wielkopolski i Kujaw. Zorganizował już trzy edycje Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego Konferencja w pałacu w Czerniejewie będzie kontynuacją.
Wrześniowe wydarzenie jest także zapowiedzią kolejnego projektu K. Soberskiego związanego z Wielkopolską i Kujawami w latach 1795-1948, którego szczegóły już niebawem ujrzą światło dzienne.
O czym będzie konferencja?
Tematem Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” będą dzieje ziemiaństwa Wielkopolski i Kujaw, ale także innych regionów Polski oraz Kresów. Prelegenci opowiadać będą o historiach pałaców, dworów oraz ich właścicieli, o skradzionych dziełach sztuki, obyczajach świątecznych panujących w majątkach ziemskich, a także o współczesnych problemach potomków dawnych właścicieli ziemskich.
Oprócz prelekcji, odbędą się wystawy i panele dyskusyjne. Pojawią się także stoiska z książkami poświęconymi tematyce pałaców i dworów oraz z stoiska rękodziełem.
Lista prelegentów
Wśród prelegentów, którzy potwierdzili dotychczas swój udział w Konferencji znaleźli się:
- Karol Soberski – organizator Konferencji, opowie o wybitnych właścicielach ziemskich i ich tajemnicach z pogranicza Wielkopolski i Kujaw
- Dariusz Garba – historyk mieszkający w Niemczech, badacz wojenny zajmujący się tajemnicami III Rzeszy, szczególnie Zamku w Poznaniu
- dr Agnieszka Fulińska (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) – opowie o związkach ziemiaństwa z dworami europejskimi
- Joanna Sypula-Gliwa – absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni tematów ziemiańskich, autorka książki „Dwór, pejzaż okaleczony”
- dr Andrzej Prinke – archeolog. W latach 1970-2014 – pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie m.in. pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Archeologicznych w woj. poznańskim. W latach 2014-2016 kustosz Archiwum PAN w Warszawie, Oddział w Poznaniu; obecnie – wolontariusz tamże. Uczestnik badań wykopaliskowych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Algierii oraz kierownik kilkunastu ekspedycji wykopaliskowych w Wielkopolsce. Czynny uczestnik konferencji naukowych (krajowych i międzynarodowych – m. in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Indiach, Islandii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowenii, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dania, Grecja) oraz British Council (Wielka Brytania). Autor ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 książek. Swoją prelekcję poświęci tematyce kradzieży dzieł sztuki przez Niemców w czasie II wojny światowej w majątkach ziemskich w Wielkopolsce
- Marzena Jaworska – kierownik Działu Naukowego Muzeum Sportu i Turystyki z Warszawy, która opowie o pewnym niezwykłym pałacu rodziny Thetschlów w Jaszczurowej koło Wadowic
- Paweł Becker – historyk z Wąbrzeźna, przeprowadzi prelekcję o dziejach ziemiaństwa na terenie Pomorza Nadwiślańskiego
- Magdalena Woch – kierownik Działu Muzealno-Edukacyjnego Zamku Książ, opowie o księżnej Daisy, czyli najpopularniejszej mieszkance Zamku Książ
- Antoni Łęszczak – historyk i eksplorator, którego prelekcja będzie poświęcona wnętrzom pałaców i dworów
- Krzysztof Krzyżanowski – pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii; poprowadzi panel dyskusyjny „Utracone decorum, czyli grabież dóbr kultury z majątków ziemskich”
- Sebastian Mazurkiewicz – dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, który opowie o historii rodu Ponińskich z Wrześni.
Niezmiernie miło mi poinformować, że również zostałam zaproszona do przygotowania i wygłoszenia prelekcji podczas Konferencji. To dla mnie ogromne wyróżnienie móc znaleźć się w tak zaszczytnym gronie.
Wejściówki na wydarzenie
Wejściówki na dwa dni Konferencji w ramach przedsprzedaży (do 30 czerwca 2023 r.) można nabyć w cenie 50 zł od osoby poprzez formularz dostępny tutaj >>>> LINK
Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny
Ilość miejsc ograniczona!!!
Patronem medialnym wydarzenia jest portal Dwory i Pałace Polski.
źródło: pojezierze24.pl