Ląd: dwór w sąsiedztwie Opactwa Cystersów
Ląd (woj. wielkopolskie, pow. słupecki, gm. Lądek) to niewielka wieś, która przede wszystkim kojarzona jest z klasztorem Cystersów, uznanym za Pomnik historii. Ląd położony jest na szlaku cysterskim. Będąc w pobliżu, warto odwiedzić dawny pałac biskupów poznańskich w Ciążeniu.
ZOBACZ TAKŻE: Ciążeń: rokokowa perła wielkopolskiej architektury
Na terenie Lądu znajduje się jeszcze jeden zabytek, który warto zobaczyć. Jest nim skromny dwór, będący częścią zespołu dworskiego w Lądzie.
Historia
Park w Lądzie został założony w II poł. XIX w. Dwór o cechach klasycystycznych powstał ok. 1870 r. Przebudowy i modernizacji dokonał właściciel Nelkin, do którego należały również gorzelnia i młyn w Lądzie. Po 1945 r. dwór w Lądzie przeszedł kolejną przebudowę. Po wojnie należał między innymi do Gminnego Ośrodka Samopomocy Chłopskiej, mieściło się w nim też przedszkole i biura.
Opis
Dwór w Lądzie jest budowlą murowaną, dwukondygnacyjną, na planie wydłużonego prostokąta. Od frontu przylega do niego czterokolumnowy portyk o kapitelach kompozytowych, dźwigający balkon. Na osi, powyżej portyku mieści się trójosiowa wystawka, ujęta po bokach lizenami i zwieńczona trójkątnym naczółkiem.
Stan obecny
Od 2006 r. dwór w Lądzie jest siedzibą Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Na terenie ośrodka odbywa się największe wydarzenie w powiecie słupeckim, czyli Festiwal Kultury Cysterskiej i Słowiańskiej. Dwór pełni również funkcję noclegową z bazą 55 miejsc dla gości.
Organizowane są tu różne wydarzenia, konferencje oraz zajęcia edukacyjne. Pełna oferta Ośrodka dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej.
Bibliografia
- Ewidencja parkowa: Ląd – park dworski, 1979.
- Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa, 1988.
* W artykule pojawiają się linki afiliacyjne i podlinkowane banery. Twórca bloga Pałacowym Szlakiem otrzyma wynagrodzenie za skorzystanie z oferty, która wyświetli się po kliknięciu w link.
Drogi Czytelniku!
Cieszę się, że wędrujesz razem ze mną po Pałacowym Szlaku. Jeżeli podoba Ci się to, co robię i chcesz wesprzeć dalsze działania związane z rozwojem bloga, możesz postawić mi wirtualną kawę. Nie ma nic przyjemniejszego niż tworzenie nowych treści przy dobrej kawie! 🙂