Pałac w Lesznie koło Warszawy: rezydencja w otulinie Parku Narodowego
Dzisiejszy wpis poświęcę pałacowi w Lesznie k. Warszawy (woj. mazowieckie, pow. warszawski zachodni, gm. Leszno). Położony jest zaledwie 30 km od Warszawy i 1 km od Kampinoskiego Parku Narodowego przy ulicy Fabrycznej. Obiekt do października 2023 r. funkcjonował pod nazwą Pałac pod Kampinosem
Pałac pod Kampinosem – historia
Pałac w Lesznie koło Warszawy zbudowano w I poł. XVIII w. z inicjatywy Walentego Łuszczewskiego h. Korczak. Do rodziny Łuszczewskich należały okoliczne dobra. Kolejnymi właścicielami majątku zostali Szymanowscy i byli jego właścicielami najdłużej. Od 1830 r. pałac przeszedł w ręce Piotrowskich. Od II poł. XIX w. do wybuchu II wojny światowej należał do Bersonów (w 1930 r. do Michała Bersona).
Ciekawostką jest, że Piotrowscy i Bersonowie w 1849 r. założyli firmę Jan Bersoni i Spółka, a następnie wybudowali Cukrownię Michałów w niedalekiej okolicy od rezydencji. W tym czasie pałac został także rozbudowany o nowe skrzydło dostawione do południowo-wschodniego ryzalitu. Zmieniono wygląd elewacji, a wnętrza przebudowano. Zaburzyło to symetrię budowli, ale dzięki temu obiekt zyskał dodatkową przestrzeń użytkową.
Podczas II wojny światowej pałac był bazą dla wojsk niemieckich. W 1950 r. przebudowane zostały wnętrza rezydencji. Z oryginalnego wystroju zachowały się schody prowadzące do sali kominkowej i bankietowej, ręcznie kuta balustrada tarasu elewacji frontowej, a także dwa pomieszczenia zamknięte sklepieniem kolebkowym. Od 1968 r. należał do Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych (CZSOP), przekształconego po latach w BGŻ S.A. Później znajdowało się tu Centrum Szkoleniowo-Konsultacyjne Banku BGŻ BNP Paribas.
Opis
Budowla murowana, otynkowana, podpiwniczona. Pałac na planie litery L. Korpus dwutraktowy, wschodnie skrzydło półtoratraktowe. W północno-zachodnim narożniku współczesna przybudówka na planie prostokąta. Pałac z poddaszem użytkowym. Elewacja frontowa dwukondygnacyjna, 9-osiowa, z trójosiowym ryzalitem zwieńczonym trójkątnym frontonem na osi i z tarasem wspartym na czterech filarach z balustradą w formie wici roślinnej. Kryty dachem dwuspadowym z dachówką. Na elewacjach dekoracja neorokokowa z II poł. XIX w.
Stan obecny
W październiku 2023 r. dotychczasowy właściciel obiektu Campus Leszno Sp. z o.o., kapitałowo połączony z bankiem BNP Paribas Bank Polska S.A. ogłosił zakończenie dotychczasowej działalności w pałacu Łuszczewskich. Pałac został sprzedany, a nowy właściciel ma ogłosić plany, co do dalszych planów związanych z tym miejscem.
W obiekcie przez wiele lat mieścił się hotel, z bazą noclegową dla 145 osób. Organizowane tu były konferencje, szkolenia oraz spotkania biznesowe. Odbywały się wesela i śluby w plenerze, chrzciny, komunie oraz inne przyjęcia okolicznościowe.
Pałac w Lesznie koło Warszawy otacza park założony w XVIII w. przebudowany w wieku XIX.
Bibliografia
- Jaroszewski T. S., Baraniewski W., Po pałacach i dworach Mazowsza, 1995.
- Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa.
- Oficjalna strona Pałacu pod Kampinosem, https://www.palacpodkampinosem.pl/, (dostęp: 10.07.2022).
- Sypek R., Zamki, pałace i dwory Mazowsza, 2011.
Postaw mi kawę!
Drogi Czytelniku!
Cieszę się, że wędrujesz razem ze mną po Pałacowym Szlaku. Jeżeli podoba Ci się to, co robię i chcesz wesprzeć dalsze działania związane z rozwojem bloga, możesz postawić mi wirtualną kawę. Nie ma nic przyjemniejszego niż tworzenie nowych treści przy dobrej kawie! 🙂