Ruiny dworu w Dąbroszynie k. Rychwała

Dwór w Dąbroszynie k. Rychwała (woj. wielkopolskie, powiat koniński, gm. Rychwał) podzielił smutny los wielu siedzib ziemiańskich w naszym kraju.
Odwiedziłam dwór w Dąbroszynie na początku wiosny, kiedy drzewa jeszcze nie zdążyły się zazielenić. Przyznam, że widok na zapadające się mury i wyrastającą z nich roślinność był niezwykle przygnębiający. Podczas spaceru wokół dworu i robienia zdjęć, spotkałam starszego pana wpatrzonego z sentymentem na budynek. Chwilę porozmawialiśmy i opowiedział mi o swoich wspomnieniach z nim związanych. Był uczniem szkoły podstawowej, która miała tu swoją siedzibę przez kilkadziesiąt lat. Wzruszył się i cieszył, że tak młoda osoba jak ja chce uwiecznić to miejsce na zdjęciach, a ja zrozumiałam, że blog tym bardziej musi powstać, aby utrwalić pamięć o miejscach nie tylko znanych i podziwianych, ale w szczególności o tych zapomnianych…

koloryzacja zdjęcia: roman wagner (dziękuję za podesłanie!)
Dwór w Dąbroszynie k. Rychwała – historia
Dąbroszyn od początku swojego istnienia należał do dziedziców Rychwała: Marcina ze Sławska, a następnie Zarembów Rychwalskich, jego potomków. Kolejnym właścicielem wsi był Andrzej Złotkowski, a w 1751 r. majątek przeszedł w ręce Kazimierza Tymowskiego.
Od 1810 r. majątek przeszedł na Ksawerego i Zofię ze Złotnickich Potworowskich. Po przedwczesnej śmierci żony, Ksawery ożenił się z Kornelią Idą Żychlińską h. Szeliga.
Klasycystyczny dwór zbudowany został w 1845 r. przez Ksawerego Potworowskiego. Po jego śmierci majątek przejął syn Kazimierz. Wiadomo, że ok. 1916 r. folwark należał do Pawła Kowalskiego, a później do Krzymuskiego, który zbankrutował. Dwór przechodził wiele remontów, a w okresie międzywojennym zmianie uległo jego wyposażenie. Po II wojnie światowej w budynku utworzono szkołę podstawową, która została po kilkudziesięciu latach przeniesiona do pobliskiej oficyny dworskiej.



Opis
Budynek na planie wydłużonego prostokąta. Murowany, z cegły i otynkowany. Elewacja frontowa skierowana ku wschodowi, jednokondygnacyjna, dziewięcioosiowa z piętrowym ryzalitem na osi zwieńczonym tympanonem. Ryzalit podzielony żłobkowanymi pilastrami wielkiego porządku, trójosiowy. Na parterze, w ryzalicie, trzy otwory podzielone kwadratowymi filarami. Otwory okienne umieszczone w profilowanych opaskach.
Elewacja zachodnia opracowana z podziałem zbliżonym do elewacji wschodniej. Na osi cokół z tarasem, wysunięty z przyziemia. Elewacja północna i południowa z sienią na osi. Budynek nakryty dwuspadowym dachem naczółkowym.
Dwór tworzy zespół folwarczny, w skład którego wchodziły m in. gorzelnia (rozebrana przed 1916 r.) i cegielnia. Otacza go zaniedbany park krajobrazowy.



Stan obecny
Dwór w Dąbroszynie k. Rychwała znajduje się w stanie kompletnej ruiny, co najlepiej obrazują zdjęcia satelitarne. Obiekt jest ogólnodostępny, otacza go zaniedbany park.
To ostatni moment, aby go zobaczyć…



Bibliografia
- Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa.
- Wojciechowski J.W., Girlandy, czyli studia nad wybranymi siedzibami ziemiańskimi i ich dawnymi właścicielami w północno-wschodniej Wielkopolsce, 2019.
Postaw mi kawę!
Drogi Czytelniku!
Cieszę się, że wędrujesz razem ze mną po Pałacowym Szlaku. Jeżeli podoba Ci się to, co robię i chcesz wesprzeć dalsze działania związane z rozwojem bloga, możesz postawić mi wirtualną kawę. Nie ma nic przyjemniejszego niż tworzenie nowych treści przy dobrej kawie! 🙂