Chcą uratować pałac w Dobrocinie
Fundacja ZW, utworzona w 2019 r. przez Mateusza Kozieradzkiego, Natalię Lach-Lachowicz oraz Dawida Lewandowskiego, chce odratować pałac w Dobrocinie w województwie warmińsko-mazurskim. W planach jest nie tylko przywrócenie mu świetności dzięki licznym pracom konserwatorskim, ale również utworzenie Centrum Kultury i Bioróżnorodności.
Sfinalizowanie inwestycji pomoże w utworzeniu nowych miejsc pracy na obszarze bardzo mocno dotkniętym bezrobociem. Pozwoli także na działalność naukową i edukacyjną w zakresie historii sztuki, kultury oraz nauk przyrodniczych.
Zakup zespołu pałacowo-parkowego wyniesie 6 200 000zł, a kwota ta zostanie pokryta ze środków własnych Fundacji zgromadzonym dzięki wsparciu prywatnych sponsorów, aukcjom charytatywnym, zbiórki publicznej oraz zbiórkom online.
Fundacja utworzyła zbiórkę na portalu zrzutka.pl, która pomoże w zebraniu części środków. Potrzebny jest milion złotych, aby ta ambitna i wartościowa realizacja miała szansę na powodzenie. Nawet najmniejsza wpłata pozwoli zbliżyć się do celu.
Co powstanie w pałacu w Dobrocinie?
Pierwszym etapem po sfinalizowaniu zakupu nieruchomości wraz z parkiem, będzie kompleksowa renowacja, która obejmie szczegółowe badania oraz kwerendy archiwalne, dzięki którym możliwe będzie odtworzenie wyglądu obiektu z pocz. XX w.
Drugim etapem będzie utworzenie Centrum Kultury i Bioróżnorodności Pałac w Dobrocinie, w którym znajdą się:
- galerie historii sztuki, w których znajdą się zbiory fundacji (od starożytności do współczesności)
- dwie szklarnie, w których posadzone zostaną rośliny egzotyczne i kaktusy
- ptaszarnia
- ogród zoobotaniczny, który obejmie swym obszarem zabytkowy park z pomnikami przyrody i stawem
- biblioteka, czytelnia oraz herbarium
- sala koncertowa
- sale edukacyjne, warsztatowe
- wystawa poświęcona bioróżnorodności, na którą złożą się zbiory przyrodnicze Fundacji ZW
Pałac w Dobrocinie – informacje
Pałac powstał w latach 40. XIX w. na miejscu dworu, pochodzącego prawdopodobnie z XVIII w. W latach 20. XX w. został wyremontowany. Później mieścił się w nim Zespół Szkół Rolniczych. Po 1971 r. zaczął popadać w ruinę, a od 2001 r. jest własnością prywatną. Bez właściwej opieki, pałacowi grozi zagłada jak wielu tego typu obiektom na terenie Polski.
Cały zespół pałacowo-parkowy w Dobrocinie zajmuje powierzchnię aż 10 ha, z czego 2 ha zajmują stawy. Jest położony w bardzo atrakcyjnej lokalizacji – zaledwie 8 km od trasy S7 (Warszawa-Gdańsk). Z parkiem graniczy stacja kolejowa, dzięki czemu dojazd do Centrum będzie możliwy dla wszystkich.